INTERINS. UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE.
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenia komunikacyjne należą do ubezpieczeń majątkowych działu II. Określone zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Należy do nich nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również dobrowolne AC i NNW. W tym artykule poznasz, jak dzielimy ubezpieczenia komunikacyjne, dowiesz się, co oznaczają poszczególne skróty i co ci daje zakup danej polisy.
W ich skład ubezpieczeń komunikacyjnych wchodzą:
Ubezpieczenia komunikacyjne związane są z ryzykiem ponoszonym przez korzystających z pojazdów mechanicznych. Można z nich korzystać również w przypadku awarii samochodu i nie tylko. Podstawowym czynnikiem wpływającym na taką sytuację jest obowiązkowa polisa OC, którą możesz nabyć za korzystając z INTERINS (napisz do nas).
Podział ubezpieczeń komunikacyjnych
Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na:
Ubezpieczenie OC
Zgodnie z polskim prawem jako właściciel samochodu musisz najpóźniej w dniu jego rejestracji zakupić dla auta ubezpieczenie OC (wyjątek stanowią pojazdy historyczne). Dla posiadaczy pojazdów to jedyne ubezpieczenie, które jest obowiązkowe. Należy je zakupić, jeśli własność stanowi pojazd samochodowy, motorower, ciągnik rolniczy, przyczepa lub pojazd wolnobieżny. Polisę wykupujesz się na okres 12 miesięcy, a ochroni ona przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które być możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego. Ochrona obejmuje nie tylko mienie, ale również zdrowie i życie poszkodowanych. W przypadku tej polisy jej zakres jest zawsze taki sam.
Autocasco
Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne. Chroni ono przed konsekwencjami finansowymi kradzieży i zniszczenia pojazdu , ale w tym wypadku odszkodowanie dostaje jego właściciel. Sumy gwarancyjne nie są narzucone ustawowo – zakres ochrony jest uzależniony od podpisanej umowy. W ramach tej polisy otrzymać można odszkodowanie m.in. w przypadku szkody wywołanej zderzeniem z innym pojazdem, pożarem, kradzieżą pojazdu lub jego wyposażenia. Należy jednak pamiętać dokładnie o sprawdzeniu warunków polisy AC, gdyż na rynku dostępne są również jej wersje z ograniczoną odpowiedzialnością ubezpieczyciela, czyli tzw. mini AC. Taka polisa może obejmować wtedy jedynie wybrane zdarzenia.
Ubezpieczyciel może być zwolniony z odpowiedzialności, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku poważnego zaniedbania z twojej strony. Przykładem może być pozostawienie otwartego auta z kluczykami czy jazda pod wpływem alkoholu. Wykluczenia odpowiedzialności znajdują się w zawieranej umowie. Warto pamiętać również o tym, że cena polisy może być uzależniona od warunków, na jakie się zdecydujesz. Np. ubezpieczyciel może pokrywać tylko 80 czy 90 proc. szkody.
Ubezpieczenie NNW
Kolejna dobrowolna ubezpieczenie to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tutaj ochronie podlega zdrowie i życie kierowcy lub kierowcy i pasażerów. W ramach tej polisy poszkodowany otrzyma zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Co ważne, możesz posiadać kilka polis NNW i w przypadku zdarzenia nimi objętego będziesz mieć prawo do wypłaty środków z każdej z nich. Jednak dotyczy to wyłącznie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a nie np. kosztów leków. Te mogą być pokryte tylko raz. Warto pamiętać, że NNW obejmuje nie tylko sytuacje, które miały miejsce w ruchu drogowym, na odszkodowanie możesz liczyć także w przypadku zdarzeń związanych z wsiadaniem do auta czy jego załadunkiem. Polisa ta stanowi ochronę finansową dla bliskich kierowcy w przypadku jego śmierci spowodowanej wypadkiem.
W umowie o ubezpieczenie NNW znajdziesz wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wśród nich znaleźć się mogą np. działanie umyślne czy choroba psychiczna. Koniecznie należy zapoznać się z warunkami zawieranej polisy. Wysokość wypłaconego odszkodowania jest uzależniona od sumy ubezpieczeniowej. Im będzie ona wyższa, tym wyższe może być także odszkodowanie. Warto mieć na uwadze, że niższa cena składki na polisę może oznaczać wiele wykluczeń.
Sprawdź ubezpieczenie NNW w INTERINS, skontaktuj się z nami.
Assistance
Assistance jest ubezpieczeniem, które zapewnia kierowcy różnego rodzaju wsparcie przydatne w najmniej spodziewanych okolicznościach. Może to być pomoc serwisowa, z zakresu medycznego lub informacyjna. Zakres ochrony jest uzależniony od wykupionej polisy, a w każdym przypadku może być inny, jednak najczęściej ubezpieczenie umożliwia naprawę auta na miejscu, holowanie, wymianę opon, dostarczenie paliwa, zakwaterowanie dla kierowcy i jego pasażerów czy na przykład dostarczenie benzyny. W tym przypadku odpowiedzialność jest ograniczona np. pod względem odległości, na jaką może być holowane auto (uregulowane w OWU). Wskazana może być maksymalna liczba noclegów w hotelu, a np. polisa może obejmować dowóz paliwa, ale już kierowca sam będzie musiał za nie zapłacić. Pamiętaj o sprawdzeniu zakresu terytorialnego polisy – szczególnie jeśli podróżujesz za granicę, tym bardziej poza kraje Unii Europejskiej. Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie assistance, zastanów się, czy na pewno jego warunki są odpowiednie w stosunku do potrzeb.